Článok z Malacky.sk Zóna bez peňazí niektorých potešila (01.12.2014)

Projekt Zóna bez peňazí sa v Malackách uskutočnil v sobotu 29. 11. už po druhý raz. Sokolovňu navštívilo dosť ľudí, ktorí uvítali možnosť poprehrabávať sa v hŕbach obnoseného šatstva pre deti i dospelých. Našli sa i hračky, vianočné dekorácie, topánky... Niektorí odišli domov aj v „nových“ kabátoch či bundách. Telocvičňu, ktorá sa zmenila na predajnú miestnosť, kde rebriny slúžili ako vešiaky, sme navštívili s fotoaparátom okolo 15.00 h.

To už akcia štyri hodiny trvala a tri mala pred sebou. Pri vchode sme stretli štvoricu ľudí v pokročilejšom veku – jedného muža a tri ženy. Odchádzali s prázdnymi rukami. „Nič ste si nevybrali?“ spýtali sme sa. „Trošku nás to sklamalo. Zobrali sme si na akciu hostí z Dánska, ale teda nič moc...“ dostali sme odpoveď. Týmto návštevníkom prekážalo, že oblečenie bolo len tak pohádzané na zemi a podľa nich tam bola nepríjemne hlučná hudba.

„Povedzte organizátorom, že mohli pustiť nejaké pekné koledy...“ odkázali. Vnútri si však atmosféru viacerí vychutnali a odchádzali spokojne, lebo našli, čo potrebovali. „Aha, mám nový kabát, len škoda, že tu pre mňa nie sú aj topánky,“ ukazuje na svoje nohy v gumených šľapkách rómska žena z Plaveckého Štvrtka.

„Je to pre nás dobré, že to tu je zadarmo, nemáme peniaze... Vybrala som niečo aj pre deti,“ dodáva spokojne a ukazuje nám s úsmevom svoj úlovok. Možno by bolo čo vylepšovať, ale hlavné je, že akcia pomohla tým, ktorí si na luxus nepotrpia...

Text, foto: T. Búbelová             

Pridal: Odelenie UKaVV
URL: http://www.malacky.sk/index.php?page=clanok_cely&id=5256